نگاه نگاه

خانه / آموزش و پرورش تطبيقي

خشونت در مدارس مراکش

زهرا علي اكبري(گروه نگاه)
۱۳۹۷/۰۸/۰۵
خشونت نسبت به معلمان در کشورهای مختلف جهان گزارش شده است. درپژوهشي در ایالات متحده آمریکا ؛80 درصد از معلمان مورد بررسی در پژوهش، اظهار كردند كه حداقل یک بار در طول سال تحصیلی جاري یا سال قبل ، توسط دانش آموزان در مدرسه مورد آزار و اذيت قرار گرفته اند. در حال حاضرخشونت نسبت به معلمان یک بحران ملی، در مراکش است و آمار واقعی در مورد این پدیده وجود ندارد، حقیقت این است که وجود درگیری همواره به عنوان یک اتفاق ناگوار در مدرسه یاد می شود .

 

Alechcheikh Elalaoui Lamya                              

برگردان : زهرا علی اکبری

      در مراکش اغلب  در مورد خشونت علیه دانش آموزان صحبت می کنیم، اما خشونت علیه معلمان را نادیده می گیریم. میزان خشونت در مدارس اخیرا افزایش یافته است، فیلم هایی در رسانه های اجتماعی  پخش شده است که نشان می دهد دانش آموزان در مدارس معلمان را آزار مي دهند و حتي گاها  به معلمان خود در کلاس درس با چاقو حمله می کنند و البته هر روز معلمان در مدارس در برابر انواع مختلف خشونت قرار می گیرند.

       اسناد ومدارك موجود در مورد خشونت در مدارس از طرف وزارت آموزش و پرورش و تشکیلات حرفه ای توضیح وضعیت آموزش در مراکش ، به روز نمی شود. گزارش های سازمان های بین المللی نظیر AMNESTY یا یونیسف مفیدند، اما در زمینه خشونت مدرسه  بسیار رایج و قدیمی هستند. بسیاری از مطالعات کلان و خرد در مراکش ممکن است بااين موضوع مربوط باشند، اما آمار واقعي و درست نیست.

خشونت نسبت به معلمان در کشورهای مختلف جهان گزارش شده است. درپژوهشي  در ایالات متحده آمریکا ؛80 درصد از معلمان مورد بررسی در پژوهش،  اظهار كردند كه حداقل یک بار در طول  سال تحصیلی جاري  یا سال قبل ، توسط دانش آموزان در مدرسه آزار و اذيت شده اند. در حال حاضرخشونت علیه معلمان یک بحران ملی، در مراکش است و  آمار واقعی در مورد این پدیده وجود ندارد، حقیقت این است که وجود درگیری همواره به عنوان یک اتفاق ناگوار در مدرسه یاد می شود .

آمار و ارقام پژوهش  دانشگاه مراکش (SUM) می تواند خشونت و حملات به اعضای خانواده آموزش را تأیید کند که از لحاظ تاریخی به ترتیب زیر است:

-1960 :7 مورد.

- 1961/1981:متوسط ​​سالانه 16 مورد.

- 1981/1990 :متوسط ​​سالانه 87 مورد.

1991 تاکنون: 150 مورد در سال است.

آسیب پذیرترین افراد به خشونت عبارتند از:

- معلمان مدارس ابتدایی: 47٪.

- معلمان متوسطه اول: 3/15٪.

- معلمان دبیرستان: 13٪.

این آمار فقط مربوط به 30٪ از معلمان است که در این پژوهش شرکت دارند؛ بنابراین نتایج به اندازه کافی دقیق نیست.

 

انواع خشونت هایی که معلم در مدرسه با آن ها مواجه می شود

خشونت در مدرسه به چندین شکل می تواند شامل قلدری، ارعاب،  سرقت ، استفاده از سلاح و حمله فيزيكي  باشد . از این نقطه می توان انواع خشونت را تشخیص داد: خشونت فیزیکی، خشونت روانشناختی، خشونت کلامی و خشونت سایبری.

 

خشونت فیزیکی

خشونت فیزیکی می تواند به عنوان یک اقدام عمدی باشد که باعث ایجاد آسیب به فرد دیگری می شود. در اغلب موارد، کودکان قربانی سوء استفاده فیزیکی هستند، اما معلمان نیز می توانند قربانی باشند. اصطلاحات جایگزین گاهی اوقات استفاده می شود شامل حمله فیزیکی یا سوء استفاده فیزیکی.  در خشونت فیزیکی ممکن است بیش از یک سوء استفاده کننده و بیش از یک قربانی وجود داشته باشد.

 

خشونت روانی

طبق گفته مرکز مشاوره دانشگاه ایلینوی، "خشونت عاطفی یا خشونت روانشناختی، نوعی سوءاستفاده است که به جای طبیعت فیزیکی ، عاطفی است. این می تواند شامل مواردی از آزار و اذيت شفاهی و انتقاد مداوم ،ارعاب و .... باشد. خشونت  عاطفی می تواند انواع مختلفی داشته باشد. هرچند تعریف هویتی برای سوء رفتار عاطفی وجود ندارد، سوء رفتار عاطفی می تواند تعریف فراتر از آزارهاي روحی و روانی را داشته باشد. سرزنش، سرخوردگی و نامردی، شناسایی چند مورد از آزارهايي است که می تواند خشونت عاطفی را به قربانی برساند. اين خشونت اثرات روانی شدید دارد؛مانند:

استرس ذهنی و اختلال در سلامت، از دست دادن انگیزه

از دست دادن اعتماد

افسردگی، اضطراب و هراس

بی خوابی /  کابوس، دشواري تمرکز ، سردرد، خستگی

 

خشونت كلامي (شفاهي)

خشونت کلامی هر گونه اظهارات و یا اتهامات دروغین است که موجب نارضایتی صریح قربانی می شود. مي توان به موارد زير اشاره كرد:

    - به كارگيري الفاظ مبتذل

 -    استفاده از اصطلاحات ناخوشایند یا سوء استفاده از نام شخص

     -منفي نگري به  لباس، بدن و غیره

 

خشونت مجازی یا سایبری

اذیت و آزار سايبري زمانی است که یک فرد (بزرگسال یا کودک) عذاب، تهدید، آزار و اذیت، تحقیر، خجالت  را  توسط شخص دیگری، با استفاده از اینترنت، فن آوری های تعاملی و دیجیتال یا تلفن های همراه مورد هدف قرار می گیرد.

به طور گسترده ای تصدیق شده است که تهدید سایبری فقط برای دانش آموزان و جوانان مشکل ساز نيست، بلکه برای معلمان نیز باعث آزار و اذيت مي شود.

علل و عوامل محیطی خشونت علیه معلمان

 

محیط خانه

  فکر می کنم محیط خانه به خشونت مدارس کمک می کند. بنیاد حقوق قانون اساسی پیشنهاد می کند که در معرض قرارگرفتن دراز مدت با خشونت، دعوای والدین، خشونت خانگی، سوء استفاده فیزیکی از کودک و سوء استفاده جنسی از کودکان، کودکان را آگاه می کند که فعالیت های جنایی و خشونت آمیز قابل قبول است. انضباط سخت والدین با سطوح بالایی از تهاجم در جوانان همراه است. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد قرار گرفتن در معرض خشونت های تلویزیونی و بازی های ویدیویی خشونت آمیز باعث افزایش حس تهاجمی در کودکان است که به نوبه خود می تواند در مدرسه هم خود را نشان بدهد.

 

محیط محله
         محله ها و جوامع زمینه های خشونت مدارس را فراهم می کنند. جوامع با نرخ بالای جرم و مصرف مواد مخدر، باعث می شوندتا نوجوانان رفتارهای خشونت آمیز را به مدارس انتقال می دهند. در مدارس واقع در محله های جرم و جنایت، احتمال حمله به معلم بیشتر بود. قرار گرفتن در معرض همسالان انحرافی یک عامل خطر برای سطح بالای تهاجم است. تحقیقات نشان داده است که فقر و تراکم جمعیت بالا با میزان بالای خشونت در مدارس ارتباط دارد. تحقیقات به خوبی نشان می دهد که قرار گرفتن کودکان در برابر خشونت های اجتماعی در ابتدای دوره ابتدایی و مدرسه خطر ابتلا به تهاجم را بعدا در مدرسه ابتدایی افزایش می دهد.

 

محیط مدرسه

محیط مدرسه می تواند دلیل خوبی برای تشدید خشونت باشد. ماهیت اقتدارگرا مدیریت آموزشی و یا ماهیت رفتار بی رحمانه مربیان و یا بدرفتاری چارچوب های آموزشی توسط مسئول تدریس میتواند باعث افزایش خشونت شود. علاوه براین، زیرساخت های فقیر و یا غیرمستقیم موسسات آموزشی ممکن است به دلیل وجود در نواحی حاشیه ای یا زاغه ها باشد . همچنین تنش روانشناختی برای دانش آموزانی که دچار عقب ماندگی می شوند، می تواند در فعالیت های خشونت آمیز در مدرسه باشد. فقدان فعالیت های فرهنگی، هنری، ورزشی و تفریحی باعث می شود که فضاهای آموزشی بیشتر شبیه مراکز زندان باشند. روش های تدریس و همچنین روش های ارزیابی یا رفتارگرایی به نظر می رسد یکی دیگر از عوامل بروزخشونت ها است. نتایج نامطلوب می تواند موجب ناامیدی و ناامیدی دانش آموزان، به طوری بروز کند که آنها خشونت آمیز تر شوند. علاوه بر همه اینها، فقدان قوانین وکنترل های خاص برای رفتارهای ناخواسته در مؤسسات آموزشی، باعث بسیاری از بی نظمی ها و خشونت ها می شود.

 بحث و بررسي

در پژوهشي عملي ، خشونت علیه معلمان در مدارس ابتدایی و متوسطه مراکش، را با استفاده از نظرات معلمان  دو مدرسه  مدرسه سیدی مایر و امام مالك، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادم. سپس، نتایج زیر را کشف کردم:

*خشونت علیه معلمان با سطح بالا در مدارس مراکش، مشکل اساسی در مدارس است. از این رو، 50 درصد از زنان و 40 درصد مردان با مشکلات  رفتاري  دانش آموزان  به عنوان شورش، نافرمانی، سرخوردگی و خشونت و كتك كاري  مواجه می شوند.

*علاوه بر این، اکثریت معلمان معتقدند که خشونت اخیرا در مدارس به یک مشکل جدی تبديل شده است. در مدرسه ابتدایی، اکثر اعمال خشونت آمیز توسط معلمان علیه دانش آموزان خود به بهانه «اصلاح رفتارهایشان» انجام می دهند؛ استدلال های آنها این است که مجازات یکی از اجزای مدارس سنتی (رفتارگرایی) است .

*بر خلاف مدارس ابتدايي دردبیرستان اکثر اعمال خشونت آمیز توسط دانش آموزان عليه معلمان ایجاد می شود. * اکثر معلمان دریافته اند که محیط خانه، عامل اصلی خشونت علیه معلمان است، همچنین محیط محله و مدرسه می تواند نقش مهمی ایفا کند. خانواده ها اغلب قادر به فراهم کردن تربيت مطلوب و رشد کامل فرزندان خود نیستند چرا که آنها به دنبال پول برای زنده ماندن و زندگي كردن هستند و در عین حال انتظار دارند که معلمان فرزندان خود را به پزشکان و مهندسان تبدیل کنند.

* 60٪ از معلمان ادعا می کنند که معلم قربانی است و حتی بیشترازيك قرباني، برخی از آنها از شکاف میان نظریه ها و واقعیت ها و زیرساخت ها در کلاس های درس مدارس شکایت دارند،  وزارت آموزش و پرورش می تواند دلایل واقعی شکست تحصیلي  دانش آموزان را تعیین کند، اما فقط جامعه معلم را بدون شناخت علل سرزنش می کند.

*علاوه بر این، حدود 80٪ از معلمان گفتند که جامعه بر پدیده خشونت تأثیر می گذارد؛ جامعه، معلم را مانند یک کاریکاتور می کند، چگونه دانش آموزان می توانند به او احترام بگذارند یا حتی اطلاعات بیشتری را از او بگیرند؟

 * ودر آخر ، معلمان اظهار داشتند که دولت باید راه حل هایی برای متوقف کردن خشونت در مدرسه پیدا کند.

کلید واژه ها : آموزش و پروروش, خشونت, مدرسه

نيروي انساني توانمند و اماكن مناسب؛ راه‌حل‌های آموزش‌وپرورش ...

معصومه بيات(معاون برنامه‌ريزي و مخاطب پژوهي مركز اطلاع رساني و روابط عمومي)

مدرسه محوري يا هژموني كاركرد مدارس

عباس شكوري شالدهي(پژوهشگر تعليم و تربيت)

منابع انساني ركن مهم تحول و حوزه پرورشي پيشرو و متفاوت نسبت...

عليرضا كاظمي(معاون پرورشي و فرهنگي وزارت‌ آموزش و پرورش)

ما هم ضرب المثل می‌شویم؟

احمد عربلو(نویسنده کتاب‌های کودک و نوجوان)

در سودای، شکستن دست سوداگران کتاب‌های کمک‌درسی

بابک نیک‌طلب(شاعر و کارشناس ادبیات کودک ونوجوان)

کتابهایی چون روغن، شامپو و برنج ...

سپیده چمن‌آرا (نویسنده کتاب‌های کودک و نوجوان)

آفات فست‌فودهای آموزشی یا بازار یوسف‌های ارزان

حبیب یوسف‌زاده (نویسنده و مترجم کتاب‌های کودک و نوجوان)

مدرسه محوري يا هژموني كاركرد مدارس

عباس شكوري شالدهي(پژوهشگر تعليم و تربيت)

منابع انساني ركن مهم تحول و حوزه پرورشي پيشرو و متفاوت نسبت...

عليرضا كاظمي(معاون پرورشي و فرهنگي وزارت‌ آموزش و پرورش)

کلینیک رایانه

مسلم ملکی( دبير هنرستان کاردانش عشایری و شبانه روزی شهدای شاه صاحب )

ارسال نظرات