نگاه نگاه

خانه / داستان يك مدرسه

دبیرستان ماندگارتوحید (شاهدخت سابق) ، اولین دبیرستان دخترانه قزوین

تحريريه نگاه(نشريه نگاه)
۱۳۹۷/۰۵/۰۳
دبیرستان دخترانه توحید به عنوان اولین دبیرستان دخترانه قزوین در 4/2/1392با تصويب شوراي عالي آموزش و پرورش به عنوان مدرسه ماندگار معرفي شد.

مدارس ماندگار مدارس يا واحدهاي آموزشي قديمي با بناي تاريخي ، حداقل پنجاه‌ساله و داراي استحكام كافي كه طي فرايند مشخص و مطابق معيارهاي و ضوابط خاص با تائید  شوراي عالي آموزش‌وپرورش، به‌عنوان مدارس ماندگار شناخته‌شده و به‌صورت هیئت‌امنایی اداره می‌شود.

«مدارس ماندگار» به دلیل برخورداری از ویژگی‌های ممتاز، از سایر مدارس، متمایز و برجسته‌ترند. به‌طوری‌که از حدود یکصد هزار مدرسه‌ای که در کشور به امور آموزشی و پرورشی مبادرت می‌ورزند، تعداد اندکی، به دلیل احراز شاخص‌هایی چون قدمت، فعالیت در عرصه تعلیم و تربیت، داشتن اعتبار و پیشینه درخشان علمی‌، فرهنگی و تاریخی، برخوداری از فضای فیزیکی متناسب با شاخص‌های آموزشی و پرورشی، رعایت معماری بومی‌- محلی، انطباق فضای فیزیکی مدرسه با شاخص‌ها و استانداردهای سازمان میراث فرهنگی، دانش‌آموختگان برجسته علمی‌، فرهنگی و دانشگاهی و سایر ویژگی‌های برجسته، تصویب شده و از توجه خاص و احترام معنوی مردم و کارشنان علاقه مند برخوردارند.

در ادامه معرفي مدارس ماندگار كشور ، يادداشت حاضر  به معرفي  مدرسه ماندگار دخترانه توحيد در استان قزوين خواهد پرداخت.

دبیرستان دخترانه توحید به عنوان اولین دبیرستان دخترانه قزوین  در 4/2/1392با تصويب شوراي عالي آموزش و پرورش به عنوان مدرسه ماندگار معرفي شد.

دبیرستان ماندگارتوحید اولین دبیرستان دخترانه قزوین  و بیست و سومین مدرسه با روش تعلیماتی نوین درکشور می باشد که در سال 1316 شمسی همزمان با ریاست رضاجعفری به عنوان رییس اداره فرهنگ قزوین ، درمحل دبیرستان پهلوی (اسلامیه سابق) کوچه صرافا با نام "شاهدخت" تاسیس گردید .

این دبیرستان با سه کلاس درس در دوره اول متوسطه و 58 دانش آموز آغاز بکار نمود و در ادامه کلاس چهارم به آن افزوده شد .

اولین مدیر دبیرستان شاهدخت در سال 1316 مرحوم غلامرضاخان شمس بود که همزمان با مدیریت دبیرستان شاهپور (امید سابق) این دبیرستان را نیز اداره می کرد و بعد از ایشان خانم یاوری ( خانم عزیزالملوک شیخ الاسلام) عهده دار مدیریت این دبیرستان شد و سپس مدیریت دانشسرای مقدماتی را بر عهده گرفت.

مدیران بعدی دبیرستان شاهدخت خانم عزیزالملوک شیخ الاسلام وعفت حاج سید جوادی (-13201319)-خانم خردمند- آقای اسماعیل توفیقی- آقای  فایقی-(1338-1328) - خانم انسیه باشایی (339 - 1338) خانم افراشته ( 1345-1339) خانم درودیان(1352-1345 ) - خانم هاشمی ( 1358 - 1352) بودند.

 پس از پیروزی انقلاب اسلامی درسال 1358نام آن ابتدا به دبیرستان محبوبه متحدین و سپس به دبیرستان توحید تغییر  یافت  و بعد از آن خانم انصاری(1359-1358)- خانم مهران رازقی (1363-1359)-  خانم پری گلکار (1375-1363) -  خانم مریم زجاجی (1377-1375) -خانم شریفه عزلتی  عزلتی  مقدم (1379-1377) - خانم بتول آخوندی(1381-1379) و خانم معصومه  مرادیان(1382-1381) به عنوان مدیر این دبیرستان فعالیت نمودند و خانم عطاران ازسال 1382 تاکنون مدیریت دبیرستان را به عهده دارند.

در طول سال هاي فعاليت دبيرستان ماندگار توحيد ، فرهيختگان بسياري از دبيرستان فارغ التحصيل شده اند كه مي توان به دکتر پريسا پرکار ، دکتر فرحناز شایسته، دکتر رزا بیرجندی ، دکترسروش عطاران، دکترشیوا شهیدی، دکتر هدیه ثقفی، دکترمژده ملکی (گیاه شناسی) و... اشاره كرد.

 

براي ديدن تصاوير دبيرستان توحيد اينجا را كليك كنيد.

 

کلید واژه ها : آموزش و پروروش, مدارس ماندگار, شاهدخت سابق, قزوين

نيروي انساني توانمند و اماكن مناسب؛ راه‌حل‌های آموزش‌وپرورش ...

معصومه بيات(معاون برنامه‌ريزي و مخاطب پژوهي مركز اطلاع رساني و روابط عمومي)

مدرسه محوري يا هژموني كاركرد مدارس

عباس شكوري شالدهي(پژوهشگر تعليم و تربيت)

منابع انساني ركن مهم تحول و حوزه پرورشي پيشرو و متفاوت نسبت...

عليرضا كاظمي(معاون پرورشي و فرهنگي وزارت‌ آموزش و پرورش)

ما هم ضرب المثل می‌شویم؟

احمد عربلو(نویسنده کتاب‌های کودک و نوجوان)

در سودای، شکستن دست سوداگران کتاب‌های کمک‌درسی

بابک نیک‌طلب(شاعر و کارشناس ادبیات کودک ونوجوان)

کتابهایی چون روغن، شامپو و برنج ...

سپیده چمن‌آرا (نویسنده کتاب‌های کودک و نوجوان)

آفات فست‌فودهای آموزشی یا بازار یوسف‌های ارزان

حبیب یوسف‌زاده (نویسنده و مترجم کتاب‌های کودک و نوجوان)

مدرسه محوري يا هژموني كاركرد مدارس

عباس شكوري شالدهي(پژوهشگر تعليم و تربيت)

منابع انساني ركن مهم تحول و حوزه پرورشي پيشرو و متفاوت نسبت...

عليرضا كاظمي(معاون پرورشي و فرهنگي وزارت‌ آموزش و پرورش)

کلینیک رایانه

مسلم ملکی( دبير هنرستان کاردانش عشایری و شبانه روزی شهدای شاه صاحب )

ارسال نظرات