نگاه نگاه

کلوخ‌های کمک‌درسی و ذهن دانش‌آموز

21284484

دکتر حیدر تورانی، می‌گوید در آموزش کودکان و نوجوانان، باید آموزه‌های مهم‌تر و ارزشمندتر، با اصول صحیح، ابتدا در ذهن آن‌ها استقرار یابد، سپس به آموزش‌های کمکی و جنبی رو آورده شود. به باور او عدم رعایت تقدم و تأخر در آموزش‌ها، و نشاندن کتاب‌های کمک‌درسی، تست و آزمون به جای مفاهیم اصلی کتاب درسی و عادت دادن ذهن دانش‌آموزان به حفظ و پخته‌خواری، به جای خلاقیت و حل مسئله مانع از آموزش صحیح می‌شود.

كوله‌پشتي‌هاي پر از هیچ

21284484

سعید بدیعی، معاون دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی، به عنوان یک پدر، نگران فرزند خود و همه کودکان و نوجوانانی است که کوله‌های پر از کتاب‌های کمک‌درسی را هر روز و هر روز، به دوش می‌کشند بدون آنکه بهره لازم را از آن ببرند. کتاب‌هایی که اغلب مطالب را از روی کتاب درسی یا از روی هم رونویسی می‌کنند و با روش‌های کهنه‌ای مانند پرسش ـ پاسخ و بدون تازگی یا خلاقیتی آن‌ها را چندباره و چند باره به دانش‌آموزان تحویل می‌دهند.

كتاب‌هاي كمك‌درسي و ايزوله كردن دانش‌آموزان

21284484

دکتر عظيم محبي، دبیر شورای هماهنگی علمی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی معتقد است کتاب‌های کمک‌درسی به دلیل رویکرد خاصی که دارند، برخلاف اصول تعليم‌وتربيت و فطرت دانش‌آموز عمل مي‌كنند و به جاي آزادسازي تفكر، به فكر و اندیشه دانش‌آموز قفل و زنجير مي‌زنند و آن را ايزوله مي‌كنند.

كتاب كمك‌درسي، رحمت يا عذاب

21284484

سید کمال شهابلو، معاون مجلات دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی، نگران فرزند خود و همه کودکان و نوجوانانی است که کوله‌های پر از کتاب‌های کمک‌درسی را هر روز و هر روز، به دوش می‌کشند بدون آنکه بهره لازم را از آن ببرند. کتاب‌هایی که اغلب مطالب را از روی کتاب درسی یا از روی هم رونویسی می‌کنند و با روش‌های کهنه‌ای مانند پرسش ـ پاسخ و بدون تازگی یا خلاقیتی آن‌ها را چندباره و چند باره به دانش‌آموزان تحویل می‌دهند.

سلطنت تست و کتاب کمک‌درسی بر كلاس

21284484

افسانه موسوی گرمارودی، نویسنده و سردبیر مجله رشد نوآموز، که سال‌هایی را نیز در کسوت معلمی سپری کرده است، با دریغ و تأسف از سیطره تست و کتاب کمک‌درسی بر کلاس‌ها سخن می‌گوید و بر این باور است که معلم و معلمی از سلطنت افتاده و تست و تست‌زني جاي درس و كلاس و اخلاق و الگوبرداري را گرفته است و کار معلم در حد پاسخ‌گويي به چند صدتست محدود شده است.

خوش‌بختی نسل ما و بدبختی نسل امروز

21284484

مهری ماهوتی، شاعر و نویسنده سرشناس کودکان و نوجوانان، در این یادداشت، اگر چه آموزش و پرورش را نیز می‌نوازد، اما به‌درستی بر فرصت‌های لذت‌بخش مطالعه که این روزها از فرزندانمان دریغ‌ می‌داریم، انگشت می‌گذارد. او در این یادداشت حسی می‌کوشد نشان دهد که مافياي كتاب‌هاي كمك‌درسي درصدد القای این باور است که آموزش‌وپرورش يك جاهايي كم گذاشته است.

كتاب‌هاي كمك‌درسي، آموزش تزريقي و سطحي

21284484

ناصر نادری، نویسنده سرشناس کودکان و نوجوانان بر این باور است که كتاب‌هاي كمك‌درسي، چون قارچ‌های رنگ‌به‌رنگ مسموم، محيط‌هاي با نشاط مدارس را به تصرف خود درآورده‌اند. به باور او عوامل زیادی مانند تبلیغات سودجویان، راحت‌طلبی دانش آموزان و برخی معلمان در این کار دخالت دارند و مديران ارشد تعلیم و تربیت بايد بین دو فضا دست به انتخاب بزنند و تصميمی تاريخي بگیرند: یا میدان را به نفع سودجویان حوزه نشر كتاب‌هاي كمك‌درسي و چرخه مالي چند صد ميلياردي آن‌ها خالی کنند یا به جد در پی آموزشِ سالم و با كيفيت و خلاق و جست‌وجوگرانه برآیند.

نيروي انساني توانمند و اماكن مناسب؛ راه‌حل‌های آموزش‌وپرورش براي كاستن مشكلات مالي

657608

آموزش و پرورش سهم زيادي از بودجه كشور ندارد و اين ميزان درمان كننده‌ بسياري از دردهاي مزمن در آموزش و پرورش نيست.آموزش و پرورش نياز به بسيج همگاني دارد تا صاحبنظران ،كارشناسان و فعالان اقتصادي و آموزشي با توجه به امكانات انساني و فيزيكي آموزش و پرورش دست به ايده‌پردازي و خلاقيت بزنند و تا حدودي چالش‌هاي مالي را مديريت كنند.

مدرسه محوري يا هژموني كاركرد مدارس

21284484

استقلال مدارس ،پرهيز ازمديريت متمركز در تعليم و تربيت ،محوريت نظام پاسخگويي در درون مدارس از جمله مقوله هايي است كه تثبيت مدرسه محوري را الزام آور مي كند ، گزاره اي كه اعضاي كنسرسيوم آموزش ديل وير از آن به عنوان تصميم گيري تسهيم شده يا مشاركتي ياد مي كنند ؛ نوعي تصميم گيري كه معلمان ،كاركنان مدرسه ، اولياء دانش آموزان و محله در آن نقش داشته و درواقع نوعي دمكراسي با محوريت مدرسه تحقق مي يابد.

منابع انساني ركن مهم تحول و حوزه پرورشي پيشرو و متفاوت نسبت به گذشته

21284484

در مديريت منابع انساني نوين، به پرسنل سازماني، به چشم سرمایه‌های اصلی نگاه می‌شود و هزینه کردن برای ارتقاي شیوه‌های جذب، تربيت و نگهداشت آنان هم نوعي اقدام در جهت توسعه سرمایه‌های اصلي سازماني محسوب می‌شود.

نيروي انساني توانمند و اماكن مناسب؛ راه‌حل‌های آموزش‌وپرورش ...

معصومه بيات(معاون برنامه‌ريزي و مخاطب پژوهي مركز اطلاع رساني و روابط عمومي)

مدرسه محوري يا هژموني كاركرد مدارس

عباس شكوري شالدهي(پژوهشگر تعليم و تربيت)

منابع انساني ركن مهم تحول و حوزه پرورشي پيشرو و متفاوت نسبت...

عليرضا كاظمي(معاون پرورشي و فرهنگي وزارت‌ آموزش و پرورش)

کلوخ‌های کمک‌درسی و ذهن دانش‌آموز

حیدر تورانی(استاددانشگاه)

كوله‌پشتي‌هاي پر از هیچ

سعيد بديعي(معاون دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی)

كتاب‌هاي كمك‌درسي و ايزوله كردن دانش‌آموزان

عظيم محبي(پژوهشگر و كارشناس تعليم‌وتربيت)

كتاب كمك‌درسي، رحمت يا عذاب

سيدكمال شهابلو(معاون دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی)

مدرسه محوري يا هژموني كاركرد مدارس

عباس شكوري شالدهي(پژوهشگر تعليم و تربيت)

منابع انساني ركن مهم تحول و حوزه پرورشي پيشرو و متفاوت نسبت...

عليرضا كاظمي(معاون پرورشي و فرهنگي وزارت‌ آموزش و پرورش)

کلینیک رایانه

مسلم ملکی( دبير هنرستان کاردانش عشایری و شبانه روزی شهدای شاه صاحب )