نگاه نگاه

ما هم ضرب المثل می‌شویم؟

21284484

احمد عربلو نویسنده طنزپرداز ادبیات کودک و نوجوان، از دریچه طنز به تماشای وضعیت کتاب‌های کمک‌درسی و موافقان و مخالفان آن نشسته است. او با ادبیات خاص خود تبلیغات یکریز و مستمر و پر زرق و برق صدا و سیما را در یک سو و کوشش‌های کارشناسان آموزش و پرورش و در سوی دیگر می‌گذارد و نگران است مبادا این کش و قوس‌ها ما را ضرب‌المثل آیندگان کند.

در سودای، شکستن دست سوداگران کتاب‌های کمک‌درسی

21284484

بابک نیک‌طلب، شاعر سرشناس حوزه کودک و نوجوان، مانند همه نویسندگان و شاعران و معلمانی که دغدغه فرهنگ و مطالعه دارند، معتقد است تنگ شدن عرصه بر کتاب‌های کمک‌درسی، میدان را برای کتاب‌های داستانی و ادبی و دانش‌افزایی می‌گشاید. او در این یادداشت به هزینه‌های هنگفت کتاب‌های کمک‌درسی و کلاس‌های کمکی انگشت می‌گذارد و آرزو دارد محدودیت کتاب‌های کمک‌درسی، دوباره نسیم نوازشگر نثر گلستان سعدی و تاریخ بیهقی و کلیله و دمنه و شعرهای حافظ و سعدی و مولوی را در هوای اتاق‌های کوچک کودکان دوباره جاری سازد.

کتابهایی چون روغن، شامپو و برنج ...

21284484

سپیده چمن‌آرا سال‌هاست که در حوزه آموزش ریاضی خصوصاً در مجله برهان ریاضی ویژه دوره اول متوسطه فعالیت می‌کند. این یادداشت در واقع گزارشگونهای از وضعیت کتابهای کمکدرسی ریاضی است که او به بهانه بازدید از نمایشگاه کتاب تهران و سالن ناشران آموزشی، نوشته است. از نگاه او، ناشران کتاب‌های کمک‌درسی، یا بهتر است گفته شود برخی از این ناشران، حرمت و شأن کتاب و نشر را شکسته‌اند و از واژه‌هایی برای تبلیغ و معرفی و فروش محصولات خود مدد می‌گیرند، که فروشندگان روغن و شامپو و برنج از آن استفاده می‌کنند

آفات فست‌فودهای آموزشی یا بازار یوسف‌های ارزان

21284484

حبیب یوسف‌زاده، می‌گوید ممکن است در کشورهای دیگر نیز کتاب‌های کمک‌‌درسی نیز منتشر شوند، اما معمولاً تعریف و ساختاری هدفمند دارند و بیشتر از مخاطبانشان دانش‌آموزان باشند، وسیله‌ای هستند در دست معلمان تا به شکل مناسب از آن بهره بگیرند. او بر این باور است که «کتاب‌های کمک‌درسی» متأثر از جمعیت چهارده، پانزده میلیون نفری دانش‌آموزان و سود وسوسه‌کننده‌ای که دارند، رشدی سرطانی یافته‌اند و از آنجا که "قدر یوسف" شکسته است، بازار تجارت یوسف‌های تقلبی رونق یافته است.

کتاب‌های کمک‌در30

21284484

مجید راستی، نسبت به کتاب‌های کمک‌درسی را طاعونی می‌داند که چند سالی است گریبان دانش‌آموزان و کتابهای درسی را گرفته است. او بر این باور است که کتاب کمک‌درسی که او نام جالب «کتاب‌ـ معلم‌» را به آن‌ها داده است، هیچ‌گاه نمی‌تواند جای یک معلم را بگیرد؛ زیرا یک معلم در واقع معلم‌ـ‌شاگرد است؛ او بی‌واسطه با شاگرد ارتباط دارد، او را می‌شناسد، درس را توضیح می‌دهد و همان‌جا ابهام یا پرسش شاگرد را می‌شنود و به شکل مناسب به او پاسخ می‌دهد؛‌ کاری که کتاب درسی از دور می‌خواهد انجام دهد.

کلوخ‌های کمک‌درسی و ذهن دانش‌آموز

21284484

دکتر حیدر تورانی، می‌گوید در آموزش کودکان و نوجوانان، باید آموزه‌های مهم‌تر و ارزشمندتر، با اصول صحیح، ابتدا در ذهن آن‌ها استقرار یابد، سپس به آموزش‌های کمکی و جنبی رو آورده شود. به باور او عدم رعایت تقدم و تأخر در آموزش‌ها، و نشاندن کتاب‌های کمک‌درسی، تست و آزمون به جای مفاهیم اصلی کتاب درسی و عادت دادن ذهن دانش‌آموزان به حفظ و پخته‌خواری، به جای خلاقیت و حل مسئله مانع از آموزش صحیح می‌شود.

كوله‌پشتي‌هاي پر از هیچ

21284484

سعید بدیعی، معاون دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی، به عنوان یک پدر، نگران فرزند خود و همه کودکان و نوجوانانی است که کوله‌های پر از کتاب‌های کمک‌درسی را هر روز و هر روز، به دوش می‌کشند بدون آنکه بهره لازم را از آن ببرند. کتاب‌هایی که اغلب مطالب را از روی کتاب درسی یا از روی هم رونویسی می‌کنند و با روش‌های کهنه‌ای مانند پرسش ـ پاسخ و بدون تازگی یا خلاقیتی آن‌ها را چندباره و چند باره به دانش‌آموزان تحویل می‌دهند.

كتاب‌هاي كمك‌درسي و ايزوله كردن دانش‌آموزان

21284484

دکتر عظيم محبي، دبیر شورای هماهنگی علمی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی معتقد است کتاب‌های کمک‌درسی به دلیل رویکرد خاصی که دارند، برخلاف اصول تعليم‌وتربيت و فطرت دانش‌آموز عمل مي‌كنند و به جاي آزادسازي تفكر، به فكر و اندیشه دانش‌آموز قفل و زنجير مي‌زنند و آن را ايزوله مي‌كنند.

كتاب كمك‌درسي، رحمت يا عذاب

21284484

سید کمال شهابلو، معاون مجلات دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی، نگران فرزند خود و همه کودکان و نوجوانانی است که کوله‌های پر از کتاب‌های کمک‌درسی را هر روز و هر روز، به دوش می‌کشند بدون آنکه بهره لازم را از آن ببرند. کتاب‌هایی که اغلب مطالب را از روی کتاب درسی یا از روی هم رونویسی می‌کنند و با روش‌های کهنه‌ای مانند پرسش ـ پاسخ و بدون تازگی یا خلاقیتی آن‌ها را چندباره و چند باره به دانش‌آموزان تحویل می‌دهند.

سلطنت تست و کتاب کمک‌درسی بر كلاس

21284484

افسانه موسوی گرمارودی، نویسنده و سردبیر مجله رشد نوآموز، که سال‌هایی را نیز در کسوت معلمی سپری کرده است، با دریغ و تأسف از سیطره تست و کتاب کمک‌درسی بر کلاس‌ها سخن می‌گوید و بر این باور است که معلم و معلمی از سلطنت افتاده و تست و تست‌زني جاي درس و كلاس و اخلاق و الگوبرداري را گرفته است و کار معلم در حد پاسخ‌گويي به چند صدتست محدود شده است.

نيروي انساني توانمند و اماكن مناسب؛ راه‌حل‌های آموزش‌وپرورش ...

معصومه بيات(معاون برنامه‌ريزي و مخاطب پژوهي مركز اطلاع رساني و روابط عمومي)

مدرسه محوري يا هژموني كاركرد مدارس

عباس شكوري شالدهي(پژوهشگر تعليم و تربيت)

منابع انساني ركن مهم تحول و حوزه پرورشي پيشرو و متفاوت نسبت...

عليرضا كاظمي(معاون پرورشي و فرهنگي وزارت‌ آموزش و پرورش)

ما هم ضرب المثل می‌شویم؟

احمد عربلو(نویسنده کتاب‌های کودک و نوجوان)

در سودای، شکستن دست سوداگران کتاب‌های کمک‌درسی

بابک نیک‌طلب(شاعر و کارشناس ادبیات کودک ونوجوان)

کتابهایی چون روغن، شامپو و برنج ...

سپیده چمن‌آرا (نویسنده کتاب‌های کودک و نوجوان)

آفات فست‌فودهای آموزشی یا بازار یوسف‌های ارزان

حبیب یوسف‌زاده (نویسنده و مترجم کتاب‌های کودک و نوجوان)

مدرسه محوري يا هژموني كاركرد مدارس

عباس شكوري شالدهي(پژوهشگر تعليم و تربيت)

منابع انساني ركن مهم تحول و حوزه پرورشي پيشرو و متفاوت نسبت...

عليرضا كاظمي(معاون پرورشي و فرهنگي وزارت‌ آموزش و پرورش)

کلینیک رایانه

مسلم ملکی( دبير هنرستان کاردانش عشایری و شبانه روزی شهدای شاه صاحب )