نگاه نگاه

دختران رادریابیم...

21284484

چندسال قبل معاون پرورشی دانش آموزان را به سینما برای تماشای فیلم"هیس ،دخترها فریاد نمی زنند"می برد.از روز بعد نامه های بی نام بسیاری در اتاق پرورشی دیده می شود که درآن دختران از تجربیات مشابه و از مزاحمت پدر وبرادران خود شاکی هستند.

دبیرستان ماندگارتوحید (شاهدخت سابق) ، اولین دبیرستان دخترانه قزوین

21284484

دبیرستان دخترانه توحید به عنوان اولین دبیرستان دخترانه قزوین در 4/2/1392با تصويب شوراي عالي آموزش و پرورش به عنوان مدرسه ماندگار معرفي شد.

الزامات مدرسه محوری بعنوان ابزاری برای تحقق اهداف سند تحول بنیادین آموزش و پرورش(بخش دوم)

21284484

مدرسه محوری یک ابزار برای اعمال اصلاحات زیر ساختی و فرایندی در فضای مدارس است، برای آنکه بتوانیم هر مدرسه را به دلیل ظرفیتهای ایجاد شده در حد یک اداره منطقه یا حتی یک اداره کل تقویت نماییم.

6 مزیت یادگیری مبتنی برهمکاری(یادگیری مشارکتی) نویسنده: Echo Brown

21284484

در یادگیری مشارکتی ، دانش آموزان باید با یکدیگر در گروه های کار کنند. وقتی دانش آموزان وقت خود را با هم می گذرانند و کار می کنند، یاد می گیرند چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. آنها همچنین می توانند دوستی را با یکدیگر بدست آورند و به این ترتیب روحیه و عملکرد گروه را افزایش دهند.

نظام آموزشی کشور آلمان

21284484

اکثر مدارس در آلمان توسط دولت اداره می شوند، اگر چه والدین می توانند یکی از مدارس خصوصی را انتخاب کنند. اگرچه سیاست آموزش عمومی در آلمان توسط وزارت آموزش و پژوهش فدرال (BMBF) تعیین شده است، اما هر دولت فدرال (Länd) دارای وزارت آموزش خود است که برنامه آموزشی مدارس و استانداردهای خود را تنظیم می کند. این بدان معناست که آنچه دانش آموزان در مدارس تحصیل می کنند، در سراسر کشور متفاوت است.

چگونه کلاس درس خود را برای اولین روز مدرسه آماده كنيم؟

21284484

با شروع سال تحصيلي جديد، اولين چيزي كه ممكن است ذهن يك معلم را به خود مشغول كند اين است كه براي كلاس درس چه كارهايي انجام دهم تا محيطي جذاب ، منظم ، مهارت آموز و توام با يادگيري و نشاط را براي دانش آموزان فراهم كنم . متني كه مي خوانيد يافته هاي پژوهش هاي معلمي است كه بيش از ده سال در مدارس مختلف دولتي و غير دولتي كاليفرنيا مشغول به تدريس و تحقيقات آموزشي مي باشد و اين يادداشت را در سال 2018 آماده كرده است و با ارائه روش هايي ساده و تقريبا بدون هزينه براي رفع نگراني معلمان در شروع سال تحصيلي اختصاص داده است.

ساختار آموزشی اسپانیا

21284484

مطالعات تطبیقی آموزش و پرورش ، زمینه را برای انتقال و رفع مشکلات نظام آموزش و پرورش فراهم می کند و آگاهی از تغییرات و اصلاحاتی که در نظام های تربیتی کشورهای دیگر رخ داده است و مشکلاتی که آنان در اصلاح و توسعه آموزش و پرورش خویش داشته اند و آشنایی با روشها و تدابیری که برای حل این مشکلات به کار برده اند ، می تواند ما را در شناسایی مسائل آموزشی و اتخاذ تدابیر شایسته برای حل و فصل رضایت بخش آنها ، بخصوص زمانی که در اندیشه بنیاد نهادن نظام نوین آموزشی هستیم ، یاری دهد. در همين راستا در هرشماره از نشريه الكترونيكي نگاه به بررسي و معرفي نظام آموزشي يكي از كشورهاي جهان پرداخته خواهد شد.

نظام آموزش و پرورش کشور هندوستان

21284484

آموزش و پرورش در هندوستان توسط دولت مرکزی، اما به صورت ایالتی اداره مدیریت می شود. ایالت ها آزاد هستند در چارچوب سیاستهای مرکزی به ساماندهی امور آموزشی و پرورشی بپردازند. برنامه ریزی سیاستهای آموزشی در هندوستان توسط وزارت توسعه منابع انسانی در دولت مرکزی نظارت می شود.

نگاهی به موضوع: آزار جنسی و راهکارهاي مقابله با آن

21284484

موضوع تربیت جنسی با آموزش جنسی تفاوت‌های زیادي دارد. در تربیت جنسی کودکان را با حریم خصوصی خودشان آشنا می‌کنیم تا اجازه ندهند کسی به این حریم وارد شود و درعین‌حال نکاتی را به آن‌ها آموزش می‌دهیم که آن‌ها را از انحرافات و مسائل بلوغ زودرس دور می‌کند . با این حساب این نوع از تربیت، بسته به سن و جنس کودکان و موقعیت جغرافیایی و فرهنگی آن‌ها متفاوت خواهد بود و نمی‌توان براي همه، یک نسخه تجویز کرد

مددکاران اجتماعی، غایبین مدارس

21284484

می توان به جرات گفت، نیروی متخصص غایب در حوزه ی پرورش در مدارس امروزی، مددکاران اجتماعی هستند، در حالی که در مدارس ما نقش مددکاران اجتماعی مورد غفلت واقع شده است، در سایر نقاط جهان، بیش از صد سال است که از خدمات تخصصی و حرفه ایی مددکاران اجتماعی استفاده می شود.

نيروي انساني توانمند و اماكن مناسب؛ راه‌حل‌های آموزش‌وپرورش ...

معصومه بيات(معاون برنامه‌ريزي و مخاطب پژوهي مركز اطلاع رساني و روابط عمومي)

مدرسه محوري يا هژموني كاركرد مدارس

عباس شكوري شالدهي(پژوهشگر تعليم و تربيت)

منابع انساني ركن مهم تحول و حوزه پرورشي پيشرو و متفاوت نسبت...

عليرضا كاظمي(معاون پرورشي و فرهنگي وزارت‌ آموزش و پرورش)

ما هم ضرب المثل می‌شویم؟

احمد عربلو(نویسنده کتاب‌های کودک و نوجوان)

در سودای، شکستن دست سوداگران کتاب‌های کمک‌درسی

بابک نیک‌طلب(شاعر و کارشناس ادبیات کودک ونوجوان)

کتابهایی چون روغن، شامپو و برنج ...

سپیده چمن‌آرا (نویسنده کتاب‌های کودک و نوجوان)

آفات فست‌فودهای آموزشی یا بازار یوسف‌های ارزان

حبیب یوسف‌زاده (نویسنده و مترجم کتاب‌های کودک و نوجوان)

مدرسه محوري يا هژموني كاركرد مدارس

عباس شكوري شالدهي(پژوهشگر تعليم و تربيت)

منابع انساني ركن مهم تحول و حوزه پرورشي پيشرو و متفاوت نسبت...

عليرضا كاظمي(معاون پرورشي و فرهنگي وزارت‌ آموزش و پرورش)

کلینیک رایانه

مسلم ملکی( دبير هنرستان کاردانش عشایری و شبانه روزی شهدای شاه صاحب )